Na skle malované. Tak se jmenuje výstava obrazů ze sbírky Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně, která se otevře v sobotu 2. dubna v hájence u hradu v Malenovicích. Vernisáž začne ve 14 hodin a bude součástí programu zahájení návštěvnické sezóny na hradě v Malenovicích.

„Výstava obrázků na skle je prezentací toho nejhodnotnějšího z tradičního lidového umění, co se podařilo generacím muzejníků před námi v regionu zachránit. Výstava představuje unikátní podmalby na skle ze sbírky Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně, přibližuje výrobní provenience i jednotlivé malířské dílny a jejich produkci. Malby jsou doplněny panelovou částí s textem a obrazovou dokumentací přibližující historii, vývoj a dnešní stav produkce podmaleb v širším regionu Zlínska,“ představila výstavu její kurátorka Jana Koštuříková z Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně.

První systematičtější sběry lidového umění včetně podmaleb na skle byly podniknuty v 90. letech 19. století v souvislosti s uspořádání Jubilejní výstavy v roce 1891 a Národopisné výstavy českoslovanské v roce 1895. Díky těmto sběratelským aktivitám, které od té doby pokračují prakticky do současnosti, spravují muzea po celé naší republice bohaté sbírkové fondy malovaných obrazů na skle.

Kolekce podmaleb na skle Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně s výtvarně mimořádnými díly moravských malířských dílen náleží ke sbírkám většího rozsahu. „Jednotlivé výrobní oblasti jsou ve fondu zastoupeny ve velmi rozmanité a nepravidelné míře. Největší počet svatých obrázků pochází z dílen moravské provenience (jižní, jihovýchodní, střední a severní Morava), omezený počet dokladů zastupuje v dané kolekci produkce severočeská, slezská a slovenská,“ doplnila Jana Koštuříková.

Výstava prezentuje reprezentativní výběr podmaleb na skle představující produkci malířských dílen lokalizovaných především na území Moravy a doplněný vybranými díly české a slovenské provenience. Fond lidových podmaleb se ve sbírce zlínského muzea začal formovat již v počátcích jeho akviziční činnosti. Jeho základ tvoří sbírky podmaleb bývalého Krajského vlastivědného ústavu Gottwaldov, Krajinského muzea ve Vizovicích, Městského muzea v Napajedlech a především Muzejní společnosti v Luhačovicích, vedené  uznávaným národopiscem Antonínem Václavíkem (1891-1959). Posledně zmiňovaný fond zajistil významovou nosnost sbírky. Získané podmalby jsou z valné většiny výsledkem záchranného sběru, který roku 1918 uspořádal v okolí Luhačovic přípravný výbor pro zřízení muzea v Luhačovicích v čele Antonínem Václavíkem a jeho bratrem Františkem. Nasbíraný materiál se stal základem pro založení luhačovického muzea téhož roku.

 

Výstava bude k vidění do 30. října. Lektorské oddělení muzejní pedagogiky připravuje k výstavě edukační programy pro školy a veřejnost. Na konci května se uskuteční ve výstavních prostorách hájenky kurz malování na skle pro veřejnost. Výstava je přístupná v dobu, kdy je otevřen také hrad.

Otevírací doba hradu a hájenky je uvedena podrobně na webovém odkaze: http://www.muzeum-zlin.cz/cs/objekty/hrad-malenovice/kontakt-a-mapa. Více informací také na www.14-15.cz.

 

 

 

Kontakt:
Mgr. Michaela Mitáčková
PR manažerka
14|15 Baťův institut, p. o.
T | 736 505 513
M | michaela.mitackova@14-15.cz