Slunce jasná světů jiných. Tak se jmenuje výstava pojmenovaná podle verše z Máje od Karla Hynka Máchy, která začala v neděli 1. května v Krajské galerii výtvarného umění ve Zlíně. Výstava přináší pohled zejména na kresebné dílo našeho největšího básníka a tvůrce českého jazyka. Kromě toho
je zde k vidění i vzácné první vydání Máje. Slavnostní vernisáž výstavy se uskuteční v úterý 3. května v 17 hodin v grafickém kabinetu v budově 14. Hostem bude herečka Marie Tomášová, která
za doprovodu máchovské loutny Petra Čichoně přečte několik veršů a básní od Karla Hynka Máchy.

 

„V záznamech jeho kreseb můžeme tak být svědky básníkova pěšího putování milovanou krajinou. Soubor uváděný první dochovanou Máchovou kresbou (podle soupisu pořízeného Bohumírem Mrázem,
a publikovaném v knize Hrady spatřené) – Karlštejnem (nyní v majetku Muzea v Netolicích) přináší kolorované kresby, které v Památníku národního písemnictví jsou dostupné na volných listech. Je podstatné zdůraznit, že v expozici je rovněž zastoupený – vzhledem k Máchovým kresbám – zcela zásadní Černý sešit,“ uvedl kurátor výstavy Pavel Petr z Krajské galerie výtvarného umění ve Zlíně.

 

Na výstavě si návštěvníci prohlédnou také imaginární portréty Karla Hynka Máchy v díle našich malířů – kupříkladu Jana Zrzavého, Josefa Šímy, Maxe Švabinského, Karla Zlína. Expozici před samotným vstupem do grafického kabinetu otevírají dva obrazy od současných českých malířů reflektující básníkovu krajinu, které byly vytvořeny přímo pro zlínskou výstavu – obrazy od Ivana Ouhela a Vladimíra Kokolii.

 

Hlavním a podstatným spolutvůrcem výstavy je Památník národního písemnictví v Praze, který je hlavním zapůjčitelem vystavených děl. Poděkování patří také Muzeu JUDr. Otakara Kudrny v Netolicích.

 

Při slavnostní vernisáži promluví Václav Mílek, ředitel Krajské galerie výtvarného umění ve Zlíně, Pavel Petr, kurátor výstavy, Zdeněk Freisleben, ředitel Památníku národního písemnictví a Pavel Hruška, literární historik. Básně Karla Hynka Máchy za doprovodu máchovské loutny Petra Čichoně přečte herečka Marie Tomášová, která hrála mimo jiné i v Národním divadle Praha a je držitelkou Ceny Thálie.

 

K výstavě, která v 14|15 BAŤOVĚ INSTITUTU potrvá do 10. července 2016, je připraven i bohatý doprovodný program. Během Galerijní a muzejní noci 20. května jsou naplánovány komentované prohlídky výstavy. Na červen je připraven Večer poesie – Máj, při němž vystoupí Jan Kačer, Dan Bárta, Jaroslav Freidl a Jaromír Zemina. Galerie do programu zařadila na 1. července také přednášku Jiřího Zemánka nazvanou Rituál přechodu K. H. Máchy a jeho cesta poezie z Prahy na Sněžku.

 

 

 

 

 

 

 

Doprovodný program k výstavě SLUNCE JASNÁ SVĚTŮ JINÝCH:

 

  • Galerijní a muzejní noc – 20. května / 19.00 a 22.00 / 2. podlaží budovy 14 ve Zlíně – komentované prohlídky

Provází: Pavel Petr a Pavel Hruška.

  • Večer poesie – Máj – 1. června / 18.30 / 2. podlaží budovy 14 ve Zlíně

Účinkuje: Jan Kačer, Dan Bárta, Jaroslav Freidl, úvodní slovo Jaromír Zemina.

  • Rituál přechodu K. H. Máchy a jeho cesta poezie z Prahy na Sněžku – 1. července / 17.00 / přednáška

Přednáší: Jiří Zemánek.

 

 

Informace o dalších programech a výstavách na www.galeriezlin.cz a www.14-15.cz.

 

 

Kontakt:

 

Mgr. Michaela Mitáčková

PR manažerka
14|15 Baťův institut, p. o.

T | 736 505 513

M | michaela.mitackova@14-15.cz

 

Mgr. Barbora Mrázková

public relations / redaktorka Prostoru Zlín

Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně, p. o.

T | 733 162 977