Uherské Hradiště – Srdce Slovácka si patrně jen málokdo spojí s jinými nápoji, než je víno či slivovice.  A přesto, městská část Jarošov v minulosti proslula výrobou piva, která zde byla započata již v roce 1688. Nyní, po 19 let trvající přestávce, výrobu obnovil nadšený investor a autor projektu Miroslav Harašta, který před časem vrátil pivovarnictví také do Znojma.  Jarošov by bez vaření piva nebyl tím Jarošovem, jak jsme jej znali dříve.

A proto se mi líbí i strategie nového pivovaru – vracet výrobu piva do míst, kam pivo historicky patří. Když jsme spolu s Miroslavem Haraštou asi před rokem promlouvali a na stole byly první plány, byl jsem rád za jeho přístup: „Půjde o místní pivo spjaté s regionem, pro místní lidi, z místních surovin a vyrobené s fortelem místních lidí,“ řekl mi tenkrát.

Pivovar je menší a stojí o kousek dál, než původní, starý pivovar, nicméně bude vybavený tradiční technologií a bude v něm možná výroba „řemeslného“ piva. Zaměstnávat bude zhruba 10 lidí a vyrábět se zde budou čtyři základní produkty a 6 sezónních speciálů. Je mi ctí, že jsem na procesu obnovy tradice byl osobně účasten a příchod nového investora pro obnovení výroby piva v našem městě jsem velmi uvítal. Tak dej Bůh štěstí!

Stanislav Blaha, starosta města Uherské Hradiště

 

Foto: Stanislav Blaha (vlevo) s Miroslavem Haraštou, autor: Vojtěch Trubačík

Na premiérovém ročníku Hradišťského piváku testoval pivovar Jarošov dva druhy ležáků. Návštěvníci svými hlasy rozhodovali, který se nakonec bude vařit.

Na premiérovém ročníku Hradišťského piváku testoval pivovar Jarošov dva druhy ležáků. Návštěvníci svými hlasy rozhodovali, který se nakonec bude vařit.